جزئیات خبر

نحوه انتقال ویروس کرونا (COVID19)

افراد زمانی می‌توانند به این بیماری دچار شوند که قطرات ترشح فرد مبتلا به دلیل سرفه و یا بازدم وارد فضا شده و از طریق بینی، دهان و یا چشم به فرد سالم منتقل شود. این قطرات روی سطوح و اشیا می‌نشینند و افراد سالم با لمس این سطوح و سپس لمس چشم، بینی و دهان خود به این ویروس آلوده می‌شوند. همچنین این امکان نیز وجود دارد که ویروس با تنفس قطراتی که فرد آلوده با سرفه یا بازدم وارد فضا کرده است، منتقل شود. به همین دلیل رعایت فاصله‌ی یک متری افراد از یکدیگر، باعث قطع زنجیره‌ی انتقال می‌گردد. طی مطالعات انجام شده توسط دانشمندان و زیست شناسان؛ انتقال ویروس به طور حتم از طریق قطرات تنفسی می‌باشد و از طریق ذرات هوا امکان انتقال ویروس وجود ندارد. نکته‌ی حائز اهمیت در انتقال ویروس این است که از افرادی با علائم خفیف هم قابل انتقال است و شدت سرفه اهمیتی در میزان انتقال آن ندارد.

امکان انتقال از طریق مدفوع بسیار کم است؛ با این حال دانشمندان در حال حاضر مشغول مطالعه‌ی گسترده‌تر هستند

نکاتی که به منظور کاهش انتقال ویروس باید رعایت کرد:

مرتبا دست‌های خود را با آب و صابون و محلول ضدعفونی کننده شستشو دهید.

فاصله خود را با افرادی که علائمی نظیر سرفه و یا عطسه دارند، حفظ کنید

بینی چشم و دهان خود را قبل از شستن کامل دست‌ها و یا ضدعفونی کردن آن‌ها لمس نکنید؛ چرا که در صورت تماس دست شما با سطح آلوده، امکان انتقال ویروس از طرق دست‎ها به بدن شما وجود دارد.

حتما شما و افراد پیرامونتان موارد بهداشت تنفسی را به طور کامل رعایت بفرمایید و در هنگام سرفه و عطسه از ناحیه‌ی آرنج و یا دستمال کاغذی استفاده کنید و دستمال را پس از استفاده داخل سطل دربسته بیاندازید.

اگر علائمی نظیر سرفه، تب و تنگی نفس دارید؛ در منزل بمانید و در صورت تشدید علائم با مراکز درمانی تماس گرفته، تا مراقبت‌های لازم جهت درمان دارویی و حمایتی برای شما انجام شود. این اقدامات از انتقال بیماری به افرادی که در تماس با شما هستند نیز جلوگیری می‌کند.

منبع: https://www.who.int/news-room/q-a-detail/q-a-coronaviruses