جزئیات خبر

آیا آنتی بیوتیک ها در درمان و یا جلوگیری از ابتلا موثر هستند؟

از آنتی‌بیوتیک‌ها در درمانCOVID_19 استفاده می‌شود اما این نکته را باید در نظر داشته باشیم که این بیماری توسط یک ویروس ایجاد می‌شود و در عین حال آنتی‌بیوتیک‌ها فقط روی عفونت‌های باکتریال موثر هستند. در نتیجه؛ آنتی‌بیوتیک‌ها در درمان یا جلوگیری از ابتلا به این بیماری تاثیری نخواهند داشت و علت استفاده از آن‌ها در پروتکل درمانی جلوگیری از سوار شدن عفونت‌های باکتریال احتمالی می‌باشد.

نکته ی قابل توجه این است که در حال حاضر هیچ درمان دارویی و واکسنی برای درمان و پیشگیری از ابتلا به ویروس COVID_19 وجود ندارد. مطالعات و تحقیقات زیادی با هدف پیدا کردن دارو و ساخت واکسن موثر در حال انجام است. در حال حاضر پیشنهاد سازمان بهداشت جهانی رعایت نکات بهداشتی به همان شکل توضیح داده شده؛ می باشد تا از سرایت بیماری حد الامکان جلوگیری شود.

چه نوع مواد مغذی به جلوگیری از ابتلا و کاهش علائم کمک می کند؟

طبق مطالعات انجام شده، وجود ویتامین D کافی در بدن، به جلوگیری از ابتلا به بیماری COVID_19 کمک می‌کند. همانطور که می‌دانیم این بیماری در فصول سرد سال و در افراد مسن بیشتر رخ می‌دهد که در هر دو مورد میزان ویتامین D در سطح پایینی قرار گرفته در نتیجه گفته شده اگر در این افراد هفته‌ای 10 هزار واحد از این ویتامین مصرف شود، ریسک بیماری‌های حاد تنفسی کاهش می‌یابد.

نکات مفید در رابطه با شایعات رایج ویروس کرونا یا covid_19

۱- تماس با نور خورشید و یا درجه حرارت بالای 25 درجه سانتیگراد ایمن کننده‌ی شما در مقابل ابتلا به این بیماری نیست؛ پس لازم است که نکات بهداشتی را همواره رعایت کنید.

۲- خوردن الکل از شما در مقابل ابتلا به ویروس محافظت نکرده، بلکه می تواند بسیار خطرناک هم باشد.

۳- دوش آب گرم گرفتن از ابتلا شما به این بیماری جلوگیری نمی‌کند، چرا که سبب افزایش درجه حرارت بیرونی بدن می‌شود و درجه حرارت داخل بدن تغییری نمی‌کند.

۴- اسپری کردن مواد الکلی روی لباس از ابتلا شما به بیماری جلوگیری نمی‌کند و می‌تواند به لباس و مخاطات شما در اثر تنفس قطرات الکل آسیب وارد کند.

۵- استفاده از نرمال سالین از ابتلا شما به این بیماری و همچنین عفونت ریه جلوگیری نمی‌کند. منابع کمی وجود دارد که از مفید بودن این کار در ابتلا به سرماخوردگی معمولی و تسریع بهبودی آن حمایت ‌کند.

۶- خوردن سیر از شما در برابر ابتلا به این بیماری محافظت نمی‌کند.


منبع: سازمان بهداشت جهانی (WHO)